Metalurji (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Metalurji bölümü 10 üniversitede 10 programla yer aldı (10 devlet programı) ve toplam 246 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 326,017 (başarı sırası 586.206) ile Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, en düşük taban puan 242,841 (başarı sırası 1.601.376) ile Kırklareli Üniversitesi programına ait.
Üniversitelere göre Metalurji
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Metalurji, Kahramanmaraş TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 15 | 16 | 16/15 | 326,017 | %7 zorlaştı586.206 | |
| 2025 | 20 | 20 | 20/20 | 320,712 | 628.481 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 311,088 | 749.329 | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Kocaeli Üniversitesi Metalurji, Kocaeli TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 23 | 24 | 24/23 | 301,851 | %25 zorlaştı822.753 | |
| 2025 | 35 | 36 | 36/35 | 280,897 | 1.097.773 | |
| 2024 | 35 | 36 | 36/35 | 268,282 | 1.346.370 | |
| 2023 | 35 | 36 | 36/35 | 254,946 | 1.530.490 | |
| Ege Üniversitesi (İzmir) Metalurji, İzmir TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 50 | 52 | 52/50 | 292,132 | %4 zorlaştı935.623 | |
| 2025 | 50 | 52 | 52/50 | 289,729 | 979.667 | |
| 2024 | 50 | 52 | 52/50 | 279,500 | 1.170.375 | |
| 2023 | 50 | 52 | 52/50 | 269,996 | 1.290.770 | |
| İskenderun Teknik Üniversitesi (Hatay) Metalurji, Hatay TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 273,113 | %22 zorlaştı1.177.246 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 252,949 | 1.499.738 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 240,281 | 1.824.408 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 236,243 | 1.860.562 | |
| Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Metalurji, Zonguldak TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 15 | 16 | 16/15 | 270,699 | %10 zorlaştı1.209.787 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 263,158 | 1.349.991 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 257,304 | 1.527.407 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 241,310 | 1.767.526 | |
| Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Metalurji, Bilecik TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 264,837 | %17 zorlaştı1.290.206 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 248,985 | 1.557.599 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 240,418 | 1.821.935 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 231,233 | 1.954.780 | |
| Düzce Üniversitesi Metalurji, Düzce TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 261,363 | %17 zorlaştı1.338.455 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 245,405 | 1.610.282 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 240,621 | 1.818.285 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 231,533 | 1.949.132 | |
| Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Metalurji, Kütahya TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 259,271 | %24 zorlaştı1.367.772 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 231,671 | 1.810.792 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Karabük Üniversitesi Metalurji, Karabük TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 23 | 24 | 24/23 | 254,502 | %15 zorlaştı1.434.970 | |
| 2025 | 35 | 36 | 36/35 | 239,667 | 1.694.519 | |
| 2024 | 35 | 36 | 36/35 | 237,828 | 1.868.622 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 229,109 | 1.995.336 | |
| Kırklareli Üniversitesi Metalurji, Kırklareli TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 242,841 | yeni1.601.376 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Metalurji taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 10 | 246 | 326,017 | 242,841 | 586.206 | 1.601.376 |
| 2025 | 9 | 300 | 320,712 | 231,671 | 628.481 | 1.810.792 |
| 2024 | 8 | 270 | 311,088 | 237,828 | 749.329 | 1.868.622 |
| 2023 | 7 | 235 | 269,996 | 229,109 | 1.290.770 | 1.995.336 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Metalurji hakkında sık sorulanlar
Metalurji taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Metalurji bölümünün en yüksek taban puanı 326,017 (Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi), en düşük taban puanı 242,841 (Kırklareli Üniversitesi).
Metalurji başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Metalurji için en iyi başarı sırası 586.206, taban (en düşük) başarı sırası 1.601.376 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.810.792 idi.
Metalurji kaç net ile girilir?
2025 yılında Metalurji bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 16,25, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 44,5 idi.
Metalurji kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Metalurji 10 üniversitede 10 programla bulunuyor; bunların 10 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 246.
Metalurji için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Metalurji programları için başarı sırası şartı görünmüyor.